Краєзнавчий урок До 100-річчя захоплення Мелітополя Махном Н.І.

12 листопада 2019 р. о 13.00 до 100-річчя захоплення Мелітополя військами Н.І. Махна у краєзнавчому музеї пройшов захід, що стосується історії махновської вольниці у нашому краї. Взагалі, історія анархістського руху в Мелітополі йде корінням в далекий 1906 р., коли у місті виникли перші групи анархістів-експропріаторів, що гучно заявили про своє існування сміливими «ексами». Під час революції 1917-21 рр. махновські загони кілька разів входили в місто. Найдовше вони протрималися тут восени 1919 року (жовтень-листопад). До речі, один із полків махновської армії – 11-й піхотний носив назву «Мелітопольський». Загони Революційної Повстанської Армії України (махновців) на чолі з заступником комкора 4-го Кримського корпуса Володіним вибили 9 жовтня денікінців із Мелітополя, захопивши багато зерна, до 100 автомобілів, 2 танка, 2 автоброневіка, 2 бронепоїзди й ін. Сам Нестор Махно теж пробув деякий час в Мелітополі, хоча ми і не знаємо точно скільки. Судячи з мемуарів начштабу Повстанської армії Віктора Білаша він приїзджав разом з батьком у наше місто у період між 10-м і 14-м жовтня. Махновці видавали у нашому місті газети «Вольный Мелитополь» и «Повстанец» (рос. мовою). Редактором мелітопольськогор «Повстанця» був якийсь т. Гришин. Під час перебування махновської армії в Мелітополі було надруковано кілька номерів цієї газетиУ фондах МКМ зберігається №3 «Повстанця» від 12 листопада 1919 р. На жаль, вихідних даних на цей предмет у фондових документах не збереглося. Завдяки газеті ми дізнаємося про негативні та позитивні сторони життя містян під владою анархістів. З одного боку конфіскації і розстріли, а з іншого - на звільненій махновцями території стабілізувалося життя трудящого люда, відновлювалися профспілки, діяли соціалістичні партії, дотримувалися політичні права і свободи. Батька твердо стояв за свободу слова, в тому числі і періодичної преси. Дізнаємося ми і про забуті імена, які зіграли свою роль в історії міста: Володін –командувач військ Кримського напрямку, Тобольцев - військовий комендант міста за часів батька Махна, Міжурін - нач. гарнізону м. Мелітополя, нач. штабу Кримського напрямку - Назаренко, зав. технічним відділом при штабі Армії Кримського напрямку – Шушпаненко, Гришин - редактор газети «Повстанець». Під час заходу науковий співробітник МКМ О.А. Чухраєнко розповів про історію анархізма на Мелітопольщині та захоплення нашого міста військами «батьки» у 1919 р. Розповідь супроводжувалася презентацією створеною на базі матеріалів із фондів МКМ. Гості також переглянули відеофільм і оглянули експозицію. Запрошення на захід отримали студенти Мелітопольського коледжу ТДАТУ, представники мелітопольських мас медіа. Захід підготував науковий співробітник ММКМ Чухраєнко О.А.