Мелітопольський міський краєзнавчий музей

УВАГА!!!

З 08.11.21 краєзнавчий музей продовжує свою роботу за звичайним графіком

Вт.-Нд., з 9.00 до 16.00.

Для того, аби відвідати музей, вам потрібні: 
 - або сертифікат щодо вакцинації від COVID-19;
 - або негативний ПЛР-тест, зроблений не більше ніж за 72 години до відвідування музею;
- або довідка про одужання після COVID-19.

 

Адреса:
72312, Запорізька обл.,
м. Мелітополь,
вул. М. Грушевського, 18
Вартість вхідного квитка:

пільговий - 10-00 грн

повний - 30-00 грн

тел. 38(0619) 44-45-14
096-177-97-14

Череп шерстистого носорога, знайдений на південній околиці міста Мелітополя в 1954 році.

Череп шерстистого носорога, знайдений на південній околиці міста Мелітополя в 1954 році. (зоб.1)

 

Реконструкція зовнішнього вигляду шерстистого носорога. (зоб.2)

 

На Мелітопольщині, як і в інших місцях нашої планети, природні умови протягом багатьох мільйонів років змінювалися. Ставали іншими рельєф місцевості, клімат, ґрунти і тісно пов'язані з ними рослинність та тваринний світ. Вченим завжди була цікава складна історія формування природи нашого багатого степового краю. Залишки стародавніх тварин знаходили тут з давніх часів.

Більше сотні палеонтологічних знахідок представлено в залах відділу «Природа рідного краю»  Мелітопольського  міського  краєзнавчого  музею. Особливу увагу відвідувачів привертає величезний скам'янілий череп, який демонструється  в одній з вітрин розділу «Геологічне минуле нашого краю». Череп в 1954 р. знайшов, на південній околиці міста, і передав у музей краєзнавець Микола Олександрович Алексєєв. Наступного року знахідку оглянув відомий український вчений Іван Григорович Підоплічко. Він встановив, що череп (довжина - 66,3 см, ширина середньої частини – 18,5 см)  належав шерстистому (волохатому)  носорогові.

Зовнішній вигляд волохатих носорогів нам відомий з муміфікованих решток, знайдених в Сибіру, а також з наскельних малюнків первісних людей. Довжина дорослого шерстистого носорога становила 3,7 м і його вага була в, в середньому, від 2 до 3 тонн. Вимерлий носоріг мав зріст до 2 м.

Носоріг мав два роги, передній, більший, 1 м завдовжки, менший розміщувався поміж очей. Тварина мала товсте довге хутро,маленькі вуха, короткі товсті кінцівки, і загалом мала кремезне тіло.

Шерстистий носоріг співіснував з мамонтом та рядом інших видів вимерлих великих ссавців. Він населяв, ще донедавна (10000 років назад), більшу частину Північної Європи (включно з територіями затопленими тепер водами Північного моря) та Західний Сибір. Однак точність цієї дати залишається дискусійною. Вимирання шерстистого носорога не збігається точно з кінцем останнього льодовикового періоду.

І в наш час ведеться вивчення шерстистого носорога, тривають суперечки що до причин його вимирання, про його походження, спосіб життя.