Гавка - старовинний прилад для прасування, скляна куля, наповнена гарячою водою. (МКМ-КВ 2245 В 87)

Сьогодні ми хочемо познайомити поціновувачів історії із надзвичайним експонатом нашого музею. Подивившись на нього, можна подумати, що то якась магічна куля для пророкувань чи просто прикраса для дому. Відкриємо вам завісу цієї таємниці.

Це гавка- старовинний прилад для прасування, скляна куля, наповнена гарячою водою. (МКМ-КВ 2245 В 87).

Сучасна праска пройшла всі стадії еволюційного розвитку - від злегка обробленої каменюки до складного електричного приладу. І не дивно, що за цей величезний пласт історії було багато видів даного агрегату. У давнину тканину прасували також відомим думаю всім рубелем — своєрідним поєднанням дошки та качалки, на яку намотувалася тканина.

Трохи фактів з історії праски і прасування:

хоч прилади для прасування одягу відомі ще з IV століття, офіційним днем народження праски вважають 10 лютого 1636 року. Адже саме цим днем датована перша письмова згадка про праску простого нагрівального типу. У записі навіть вказана його вага — 10 кілограмів.

днем народження ж електричної праски можна вважати 6 червня 1882 року. Саме в цей день американець Генрі Сілі запатентував винайдену ним електричну праску.

у XVIII столітті виникли духові праски з відкидною кришкою, під яку засипали гаряче вугілля.

існували також спиртові праски але через дефіцит спирту вони вартували цілу отару овець. Тож довго не проіснували.

ну а звичні нам праски «народилися» вже у електричну еру. Оглядаючись на довгий шлях від гарячого каменя до електричного приладу, розумієш, що навіть у часи високотехнологічних тканин та синтетики праска все одно поряд і досі є незамінною.