Мелітопольський міський краєзнавчий музей

УВАГА!!!

З 08.11.21 краєзнавчий музей продовжує свою роботу за звичайним графіком

Вт.-Нд., з 9.00 до 16.00.

Для того, аби відвідати музей, вам потрібні: 
 - або сертифікат щодо вакцинації від COVID-19;
 - або негативний ПЛР-тест, зроблений не більше ніж за 72 години до відвідування музею;
- або довідка про одужання після COVID-19.

 

Адреса:
72312, Запорізька обл.,
м. Мелітополь,
вул. М. Грушевського, 18
Вартість вхідного квитка:

пільговий - 10-00 грн

повний - 30-00 грн

тел. 38(0619) 44-45-14
096-177-97-14

Про музей

В історичному центрі Мелітополя привертає до себе увагу старовинна триповерхова будівля по вул. М. Грушевського, 18 (колишня вул. Воронцовська)  

Тут  з 1967 року розташований Мелітопольський міський краєзнавчий музей.

Відкриття Мелітопольського краєвого музею для відвідувачів відбулося 1 травня 1921 року. Біля його витоків був відомий дослідник старожитностей краю, педагог, музейний діяч Д.Я Сердюков. За успіхи в науковій і просвітницькій діяльності у 1934 році музей став установою обласного значення. В ньому тоді розпочав свій шлях у велику науку видатний український археолог В.М.Даниленко.

До Другої світової війни в музейному зібранні зберігалося чимало цікавих артефактів. У роки війни колекції було втрачено. Друге народження музею розпочалося після визволення Мелітополя під час Другої світової війни.

У перше повоєнне десятиріччя фонди поповнилися кількома археологічними колекціями, зокрема, з поховання гунської епохи у  Кізіярській балці, у тому числі унікальною діадемою, а також зі знаменитого Мелітопольського аристократичного кургану другої половини IV ст. до н.е.  В наступні роки до археологічної колекції надходили  пам’ятки від доби пізнього палеоліту до середньовіччя.

На 2017 рік загальна кількість предметів основного музейного фонду України, що зберігаються у музеї – майже 50 тис.  Зібрання складається, зокрема, з археологічної, нумізматичної, етнографічної, художньої, геологічної, палеонтологічної, ботанічної, зоологічної, ентомологічної колекцій. Справжньою окрасою зібрання є графічні та живописні твори уродженця м. Мелітополь, художника світового значення О.Г. Тишлера.  

Експозиційна площа музею - 1578 квадратних метрів. Експозиції та виставки розташовані тут у 17 залах  на трьох поверхах.  На 2 поверсі експонуються предмети з етнографічних колекцій: жіноче та чоловіче буденне та святкове вбрання, предмети побуту, сільськогосподарський реманент, кухонний та столовий посуд українців, росіян, болгар, а також  представників інших етносів.

На відвідувачів чекають експозиції відділу природи. Тут можна побачити різноманітних представників пташиного світу та мешканців річки Молочної , здійснити віртуальну  прогулянку до  Молочного лиману, зблизька розглянути колекцію комах, занесених до Червоної книги, уявно потрапити до Старобердянського лісництва, яке було засновано в Приазовських степах у 1846 році, та є ландшафтним заповідником.  В експозиції «Викопна фауна краю» побачити палеонтологічні знахідки:  скам’янілі рештки мамонта, південного слона, шерстистого носорога, велетенського оленя, дикого коня,  а також скам’янілі дерева.

В експозиційних залах на ІІІ поверсі можна оглянути виставки меблів та посуду ХІХ-ХХ ст. В музеї зібрано значну колекцію, присвячену подіям Другої світової війни та зокрема,  Мелітопольській наступальній операції 1943 року. В одному із залів привертає увагу  діорама  «Прорив німецької оборони на р. Молочній в жовтні 1943 року». Існує розділ, присвячений мелітопольцям – учасникам локальних війн. 

В новій експозиції, присвяченій подіям антитерористичної операції на сході України, представлено чимало особистих речей, фотографій та документів героїв – учасників АТО, уродженців нашого краю. 

Кожен відвідувач може долучитися до формування фондів, разом з нами розвивати просвітницьку роль музею.

Музей – це простір, де історія оживає!

Ми актуалізуємо минуле і формуємо майбутнє!

Будьте сучасними та активними – приходьте до музею!