УВАГА!!!

У зв’язку з встановленням у Мелітополі червоного рівня епідеміологічної небезпеки з 18 жовтня 2021 року на території міста музей не працює.

Праник XIX століття (КН 3951 МКМ – В 268)

Поговоримо сьогодні, любі читачі, про прання у давнину.

Перша пральна машинка була винайдена в далекому 1797 році. А до цього моменту українські жінки використовували цікаві пристосування, аби процес прання був якнайкращим. У нашому музеї зберігається такий експонат, як праник XIX століття (КН 3951 МКМ – В 268). Це дерев'яна чотиригранна пластина з короткою ручкою. За допомогою такого пристосування прали протягом століть. Зазвичай праник виготовляли з осики або липи, іноді з берези.
Білизну спочатку просочували мильним розчином, а потім укладали на рівні дошки і били праником. Процес повторювали кілька разів.
Прали в старовину здебільшого на берегах річок, на містках («кладках»), при цьому білизну могли попередньо піддавати золінню — випарюванню розчином лужної золи. Предмет традиційного побуту українців, праник, був частиною української традиційної культури.

#MLTmuseum #Мелітопольськийміськийкраєзнавчиймузей #165Яворницький #фондиМКМ

#знаминашаісторія #вересень2021 #MLTMuseumFromHome #MuseumFromHome