Мелітопольський міський краєзнавчий музей

УВАГА!!!

З 08.11.21 краєзнавчий музей продовжує свою роботу за звичайним графіком

Вт.-Нд., з 9.00 до 16.00.

Для того, аби відвідати музей, вам потрібні: 
 - або сертифікат щодо вакцинації від COVID-19;
 - або негативний ПЛР-тест, зроблений не більше ніж за 72 години до відвідування музею;
- або довідка про одужання після COVID-19.

 

Адреса:
72312, Запорізька обл.,
м. Мелітополь,
вул. М. Грушевського, 18
Вартість вхідного квитка:

пільговий - 10-00 грн

повний - 30-00 грн

тел. 38(0619) 44-45-14
096-177-97-14

Полотняний рукав з геометричним елементом вишивки XIX століття

Минулого разу ми розповідали про такий елемент українського одягу, як корсетка та показували вам зразки вишивок з геометричними малюнками з колекції старожитностей XIX століття Дмитра Івановича Яворницького. Сьогодні ж хочемо розказати про українську сорочку, а точніше її частину – полотняний рукав з геометричним елементом вишивки XIX століття, який зберігається в фондах нашого музею. (МКМ – В 156).
Зрозуміло, що в різних місцевостях України вишивальниці творили в межах мистецької традиції свого краю, що дає можливість розрізняти сорочки різних регіонів. Гідне місце серед інших займає вишивка майстринь Східного Поділля.
Подільська вишивка ‒ одна з найскладніших в Україні. Її визначальною рисою є збереження давньої символіки, витонченність виконання, орнаментальна довершеність, колористична досконалість та розмаїття технік.
Основною переважаючою технікою на Поділлі є низь – одна із найдавніших технік вишивання. У вишивці Східного Поділля переважно використовується низь замкова. Відмінною особливістю замкової низі є наявність більш широких ліній та повністю заповнених вишивкою значних площин малюнка.
Якщо роздивитися геометричний елемент, то можна впізнати S-подібний мотив. Одна з його народних назв ‒ “вуж” підтверджує те, що дослідники пов’язують цей символ з образом змії, яка символізує мудрість. Цей знак не губиться в орнаменті, чітко і виразно проглядається. Без сумніву творці орнаментів вкладали в нього певний магічний зміст.
Щодо самої тканини, то ще з давніх давен полотна для майбутніх вишиваних виробів ткали переважно у чорноземних районах Поділля. У нашій країні відомо більше 20 різновидів полотна. Нитки ж для вишиванки брали лляні, вовняні і конопляні, які виготовлювали власноруч.