Поліроване скло (КН 1898 МКМ-В 48, КН 1990 МКМ-В 49, КН 1991 МКМ-В 50)

Фонди Мелітопольського міського краєзнавчого музею представлені зразками прозорого полірованого скла (КН 1898 МКМ-В 48, КН 1990 МКМ-В 49, КН 1991 МКМ-В 50) XIX – початку XX століття.

На одному з зразків скла збереглася етикетка з інформацією: «Общество зеркальных заводов в Константиновке Екатеринославской губернии», размеры и номер: «№». Взагалі скляна промисловість – одна з найважливіших галузей Костянтинівки протягом XIX – початку XX століття.

Трохи про історію заводу:

наприкінці 60-х років XIX століття почався промисловий розвиток Костянтинівки. Це сприяло спорудженню тут промислових підприємств. Засновувалися вони переважно іноземними капіталістами, яких всіляко заохочував царський уряд. У 1895 році бельгійське «Анонімне товариство Донецьких скляних і хімічних заводів» почало будувати по сусідству з Костянтинівкою, в Сантуринівці, скляний і хімічний заводи. Через два роки підприємства були введені в дію. Незабаром товариство придбало пляшковий завод "Товариства Донецького пляшкового заводу", побудований в 1897 році. Всі три заводи склали єдиний комплекс. Згодом "Анонімне товариство дзеркальних заводів на півдні Росії", засноване бельгійськими капіталістами, спорудило дзеркальний завод, який почав працювати з 1899 року і випускав поліроване скло, дзеркала і марбліт. Місцеві заводи виробляли безліч найменувань продукції: листове скло, автомобільне, авіаційне і технічне скло, дзеркала, склотару, медичні ємності, столовий посуд, скловолокно, склоблоки, вироби з сіталла та інше.

Ще один цікавий факт про дані екпонати. Ці зразки експонувалися на Єкатеринославській виставці 1910 року, де приймали участь два товариства: Донецьких скляних і дзеркальних заводів. Результат виявився вражаючий – дві великі золоті медалі.