Минулого року задля підтримки мовного і культурного різноманіття та багатомовності в інтеркультурній громаді Мелітополя науковці Мелітопольського...
УВАГА!!!
З 08.11.21 краєзнавчий музей продовжує свою роботу за звичайним графіком
Вт.-Нд., з 9.00 до 16.00.
Для того, аби відвідати музей, вам потрібні:
- або сертифікат щодо вакцинації від COVID-19;
- або негативний ПЛР-тест, зроблений не більше ніж за 72 години до відвідування музею;
- або довідка про одужання після COVID-19.
пільговий - 10-00 грн
повний - 30-00 грн
Рушник КН 3090 МКМ – В 158
Починаючи від народження і до самої смерті, рушник супроводжував все життя українця. Рушники є символом матеріальної культури, важливою складовою обрядів та ритуалів. Вишивати рушники — давній український народний звичай.
В колекції старожитностей XIX століття Дмитра Івановича Яворницького є рушник XIX століття, що вишитий червоними нитками. В музеї він експонується в залі «Наш край з XV століття до 1914 року» (КН 3090 МКМ – В 158).
Візерунок на рушнику (центральний) дуже схожий на один із головних символів української вишивки - Дерево Життя.
Особливо часто він зустрічається на рушниках. Цей знак втілює в собі весь Космос і його прояви. У Дереві втілено уявлення людей про нескінченність Світу та Життя, що знаходяться поза межами простору і не підкоряються плину часу. Дерево Життя об'єднує минуле з теперішнім та майбутнім.
Древо Життя звичайно зображується у вишивках зростаючим з квіткового горщика - вазона. Цей елемент показує, що Дерево Роду виросло від гілочки - частки Світового Дерева Життя. Вазон символізує культуру, в якій вкорінювалося і розвивалося Древо Роду.
Чимале значення в побудові символу Дерева Життя має семантика чисел. У більшості випадків кількість гілок Древа представлено непарним числом, оскільки Дерево вишивається симетричним, з однаковою кількістю гілок з двох сторін, і зверху є одна гілка для центральної квітки.
Стихію Вогня у вишивці представляє трикутник. Якщо трикутник зображений вершиною вгору, то він є знаком Духа, а якщо вниз - то це знак Матерії. Розташування цих двох трикутників один щодо одного визначає символіку елемента. Якщо трикутники з’єднуються вершинами, створюючи картинку, що нагадує пісочний годинник, то вони символізують Світ і Антисвіт. Точка дотику трикутників є місцем переходу цих світів один в одного.
Вишивка доповнюється безконечником, що вишивається по краю рушника. Зображені на ньому листя та плоди дуба, хмелю, винограду символізують чоловічий початок, квіти та ягоди - жіночий. Основна вимога - безперервність орнаменту з кінця в кінець, щоб не переривалась життєва дорога молодят. Хвилеподібні лінії оздоблення - рівновага і лад у житті.
#MLTmuseum #Мелітопольськийміськийкраєзнавчиймузей #165Яворницький #фондиМКМ #знаминашаісторія #листопад2021 #MLTMuseumFromHome #MuseumFromHome
Новини
Дайджест-імпреза «ВИДАТНІ ОСОБИСТОСТІ МЕЛІТОПОЛЯ»
БЕКІРОВА Гульнара Тасимівна (21.02.1968 р. н., м. Мелітополь) – історик, кандидат...
Дайджест-імпреза «ВИДАТНІ ОСОБИСТОСТІ МЕЛІТОПОЛЯ»
РОМАНЦОВА Світлана Олександрівна (21.02.1952 р. н., м. Маневичі Волинської обл.) –...
День Героїв Небесної Сотні відзначають щорічно 20 лютого згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року № 69/2015 "Про вшанування подвигу...
Дайджест-імпреза «ВИДАТНІ ОСОБИСТОСТІ МЕЛІТОПОЛЯ»
КІПЕН Олександр Абрамович (20.02.1870, м. Мелітополь - 30.10.1938, м. Одеса) – вчений,...