Мелітопольський міський краєзнавчий музей

УВАГА!!!

З 08.11.21 краєзнавчий музей продовжує свою роботу за звичайним графіком

Вт.-Нд., з 9.00 до 16.00.

Для того, аби відвідати музей, вам потрібні: 
 - або сертифікат щодо вакцинації від COVID-19;
 - або негативний ПЛР-тест, зроблений не більше ніж за 72 години до відвідування музею;
- або довідка про одужання після COVID-19.

 

Адреса:
72312, Запорізька обл.,
м. Мелітополь,
вул. М. Грушевського, 18
Вартість вхідного квитка:

пільговий - 10-00 грн

повний - 30-00 грн

тел. 38(0619) 44-45-14
096-177-97-14

Хлібниця із лози ХІХ ст.

Досліджуємо колекцію старожитностей XIX ст. Дмитра Івановича Яворницького, яка надійшла до фондів МКМ в 1952 році з Дніпропетровського історичного музею (зараз – Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д.І. Яворницького) разом з Мелітопольським міським краєзнавчим музеєм.
В тематичному розділі «Наш край з XV століття до 1914 року» експозиції Мелітопольського міського краєзнавчого музею зберігається хлібниця, виготовлена із лози (МКМ-В-548 КВ-6868) середини XIX cтоліття.
Цікаві факти про історію лозоплетіння:
• Лозоплетіння відоме людству ще з часів неоліту і є давнішим за ткацтво і гончарство. Першими виробами з лози були ловецькі сіті та інше знаряддя для рибальства, плетений посуд і кошики. Ремесло розвивалося в тих місцевостях, де росла лоза. Вона податлива до гнуття і при згинанні чи сплетінні не ламається.
• В Україні плетіння з лози було поширене здавна і досягло розквіту у кінці XIX — на початку XX століття. У цей час на Поліссі, Волині, Подніпров’ї, Слобожанщині та Галичині починають з’являтися спеціальні школи та майстерні, в яких навчали майстерності створення виробів з лози та рогозу.
• Найпоширенішими техніками плетіння в українських майстрів були спіральна і хрестоподібна, рідше застосовувалися квадратна та рядова. З кінця XIX століття поширюється ажурна та мотузкова техніки.
• Найдавнішою пам’яткою лозоплетіння в Україні є відро XVIII століття (через слабку тривкість рослинних матеріалів давніші зразки не збереглися), яке нині міститься в експозиції Роменського краєзнавчого музею на Слобожанщині. На думку науковців, цей виріб є свідченням того, що тогочасні плетені вироби не відрізнялися від сучасних ні формою, ні технікою виконання.
#MLTmuseum #Мелітопольськийміськийкраєзнавчиймузей #165Яворницький #фондиМКМ #знаминашаісторія #грудень2020 #MLTMuseumFromHome #MuseumFromHome