І на останок ми познайомимось з вогнепальною зброєю!!!

У нашій колекції є рушниця з коліщатковим замком ХVІІ ст. із Західної Європи, яка складається зі сталевого ствола, вбудованого у дерев’яне ложе, справа прикріплено коліщатковий замок, шомпола немає. Заряджається з дула, довжина 98 см. Потрапляли через Польщу до України і йшли на озброєння війська.

У ХVІІ – на початку ХVІІІ ст. коліщатковий замок було повсюдно витіснено більш дешевим та зручним крем’яним ударним замком. У нашій колекції є пістолет крем’яний ХVІІ-ХVІІІ ст., переданий у 1952 році у фонди краєзнавчого музею з фондів Дніпропетровського історичного музею. Складається зі ствола, руків’я та ударного механізма, довжина 39,5 см. Використовувався для особистого захисту на найближчій відстані. У Польщі та Україні пістолети стали відомі завдяки підрозділам кавалерії, що складалася переважно з німецьких найманців. Запорозькі козаки частіше за все застосовували турецькі, балканські та левантійські пістолети. Крем’яний замок був простіший від коліщаткового та дешевше. Скорострільність збільшилася до 2-3 пострілів на хвилину.

Холодна та вогнепальна зброя в музейній експозиції має свою 350-

400-річну «історію» і є джерелом вивчення історичної та культурної спадщини козацької доби.