«На освітянській ниві…» до 100-річчя від дня народження Елькіна В.Я. - Почесного громадянина Мелітополя

21 січня 2021 року у Мелітопольському міському краєзнавчому музеї відзначається 100 років від дня народження Елькіна Веніаміна Яковича, Почесного громадянина Мелітополя, учасника визволення від нацистів рідного міста, кавалера орденів Червоної Зірки та Великої Вітчизняної війни. На 3-му поверсі музею у залі  «Почесні громадяни» відкрита виставка «На освітянській ниві», де викладені предмети музейного значення, які характеризують цю людину. Елькін В.Я.- вчитель літератури, завуч, інспектор міськвно,завідуючий начальною частиною МДПІ, автор книги «И пришла победа».

Виставка до 100-ї річниці  від  дня народження присвячена Почесному громадянину Мелітополя,  ветерану  Другої  Світової  війни Веніаміну Яковичу Елькіну, який народився  в Мелітополі Запорізької області  у родині вчителів  21 січня 1921 року. (фото 2)

Після закінчення СШ №3 у Мелітополі (1938р.) Веніамін поступив на факультет російської мови та літератури Миколаївського педагогічного інституту, пізніше перевівся на заочну форму навчання. З 12 листопада 1940 року до 15 вересня 1941 року працював у мелітопольській  середній школі №10 вчителем російської мови та літератури, а потім-директором школи. 17 вересня1941 року добровільно вступив до лав Червоної армії. Займав посади командира взводу ПТР, перекладача,помічника начальника штабу, брав участь у боях за звільнення Донбасу.

Після війни  капітан Елькін В.Я.  вчився на юридичному факультеті Львівського університету (1941-1945рр.), але залишив його на третьому курсі і, демобілізувавшись, став студентом Мелітопольського педінституту, який закінчив з відзнакою у 1954 році. Працював у школах робітничої молоді, інспектором шкіл міста, завучем СШ №13, вчителем СШ№18. З 1962-1973рр. у Мелітопольському педінституті завідував педагогічними практиками та навчальною частиною. З 1973 року до виходу на пенсію – завуч Терпіннівської восьмирічної  школи. (мал.3)

Трудова книжка вчителя Елькіна Веніаміна Яковича теж знаходиться на виставці «На освітянській ниві» (мал.4)

У 1943 році Веніамін Елькін - член комісії з розслідувань злодіянь нацистських загарбників у Мелітополі від Політвідділу 51 Армії, а потім знаходився у резерву цієї армії. З 15 грудня 1945 року по 5 квітня 1952 року - служба в органах контррозвідки. За зразкове виконання завдань командування нагороджений орденом Червона Зірка (наказ №7 від 28 січня 1945р.), медаллю «За оборону Сталінграду», «За Перемогу над Німеччиною». (мал.5)

Веніамін Якович служив у 73-му окремому кавалерійському полку Південного фронту на посаді кулеметника до січня 1942 року. Проходив службу у запасному стрілецькому полку у с. Червоний Яр (Сталінградська область), де Елькін В.Я. ніс службу кулеметником зенітної установи. На Західному фронті приймав участь у боях на Смоленщині, відкіля його направили В Архангельське воєнне-кулеметне училище. На Донському фронті у січні 1943 року отримав поранення і знаходився на лікуванні у шпиталі, а потім служив у 194 –му запасному стрілецькому полку 51 Армії командиром  кулеметного взводу окремого учбового батальйону 87 СД   51 Армії Південного фронту. Приймав участь у  звільненні Донбасу. (мал.6)