Дайджест-імпреза «Видатні особистості Мелітополя» – Григорій Наумович Чухрай (до 100-річчя від дня народження)

23 травня в українському місті Мелітополі народився Григорій Чухрай (1921-2001) – кінорежисер, сценарист і педагог. Народний артист СРСР, лауреат МКФ в Единбурзі, Каннах, Варшаві, Лондоні, Мілані, Сан-Франциско і ін.

У 1953 році закінчив режисерський факультет ВДІКу. Два роки пропрацював асистентом режисера і другим режисером на кіностудії ім. Довженка, а потім перейшов на кіностудію «Мосфільм», де в 1956 році поставив свою першу самостійну стрічку "Сорок перший" за оповіданням Б. А. Лавреньова, що отримала спеціальну премію на МКФ в Каннах і стала знаковим твором радянського кінематографа в період відлиги. Наступна картина Чухрая «Балада про солдата» (1959) стала абсолютним чемпіоном серед премійованих вітчизняних фільмів: 101 міжнародна нагорода. Поставив всього вісім фільмів (з них – два документальних).

Активно займався громадською, адміністративної та викладацькою діяльністю. Був художнім керівником Експериментального творчого об'єднання при кіностудії «Мосфільм», головою фонду сприяння творчій діяльності та побутової допомоги Союзу кінематографістів СРСР. Входив до Колегії Держкіно СРСР, в 1966-1971 роках викладав у ВДІКу.

Автор двох книги спогадів – «Моя війна» і «Моє кіно».

Помер Григорій Чухрай 29 жовтня 2001 в Москві в віці 80 років. Похований на Ваганьковському кладовищі.

Фото: Церемонія вручення нагород національної кінематографічної премії «Ніка» за 1993 рік в Центральному Будинку кінематографістів. Лауреат премії «Ніка» в номінації «Честь і гідність» кінорежисер, сценарист Григорій Наумович Чухрай. 01.12.1994 р.

Автор: Володимир Вяткін