Минулого року задля підтримки мовного і культурного різноманіття та багатомовності в інтеркультурній громаді Мелітополя науковці Мелітопольського...
УВАГА!!!
З 08.11.21 краєзнавчий музей продовжує свою роботу за звичайним графіком
Вт.-Нд., з 9.00 до 16.00.
Для того, аби відвідати музей, вам потрібні:
- або сертифікат щодо вакцинації від COVID-19;
- або негативний ПЛР-тест, зроблений не більше ніж за 72 години до відвідування музею;
- або довідка про одужання після COVID-19.
пільговий - 10-00 грн
повний - 30-00 грн
Інформаційно-пізнавальний цикл «ДОСЛІДНИКИ ЗАПОРІЗЬКОГО КРАЮ» до Дня археолога МИХАЙЛОВ Борис Дмитрович

Інформаційно-пізнавальний цикл «ДОСЛІДНИКИ ЗАПОРІЗЬКОГО КРАЮ» до Дня археолога
МИХАЙЛОВ Борис Дмитрович (26 березня 1936 року – 27 грудня 2008 року) – історик, археолог, доктор філософії. Заслужений працівник культури України. Нагороджений орденом «За заслуги III ступеня».
Борис Михайлов народився 26 березня 1936 року в місті Мелітополь Запорізької області. В школу пішов в 1944 році, вчився добре, уроки давалися легко. З теплотою згадував він своїх педагогів зі шкіл №4 і №1. Тяжке воєнне та повоєнне дитинство, яке випало на його долю, сформувало волю та любов до рідного краю. Станція юннатів організовувала для дітей різноманітні походи - на річку Молочну, на Молочний лиман, на Кам'яну Могилу.
Після закінчення школи Борис Михайлов деякий час працює на Мелітопольському консервному заводі. З серпня 1955 року по грудень 1958 року проходить службу в армії, зокрема на Балтійському флоті. Майже півроку працює на 9 дистанції сигналізації і зв’язку Донецької залізниці. Повертається до рідного міста і з червня 1959 до травня 1966 року працює на Мелітопольському агрегатному заводі. Вступає на заочне відділення історичного факультету Харківського державного університету.
Археологією почав займатися з 1961 року, був учасником багатьох археологічних експедицій Інституту археології АН України у Північному Приазов’ї та Донбасі. Його дипломна робота була присвячена грецькій епіграфіці (наука про написи-клеймах на античних глечиках).
У 1960-х роках стаття «Стародавня історія краю» познайомила Бориса Михайлова з видатним археологом Валентином Даниленком (до речі, уродженцем Запорізької області, співробітником Мелітопольського краєзнавчого музею та дослідником Кам'яної Могили).
У травні-серпні 1966 року працює журналістом в газеті «Серп і молот», далі – старшим інструктором в Мелітопольському районному виконавчому комітеті. З лютого 1968 року до листопада 1970 року займав посаду відповідального секретаря Мелітопольської районної організації «Знання».
Музейною справою почав займатися в Мелітопольському краєзнавчому музеї, в якому почав працювати з 24 листопада 1970 року на посаді старшого наукового співробітника, завідувача дорадянським відділом. 14 вересня 1971 року Бориса Михайлова призначено виконуючим обов’язків директора, а 28 грудня 1971 року – директором музею. На цій посаді він зробив значний внесок в розвиток музейної справи Мелітополя і районів Запорізької області. Під його керівництвом пройшло «третє народження» краєзнавчого музею – всі музейні експозиції були оформлені на високому науково-методичному та естетичному рівні. Крім того, були відкриті філії Мелітопольського краєзнавчого музею на Кам'яній Могилі, в Токмаку, Михайлівці, а в сільській місцевості Запорізької області створено понад 50 народних музею.
Борис Дмитрович Михайлов вперше ґрунтовно вивчив численні архівні матеріали з історії виникнення міста Мелітополя, обґрунтував нову дату його заснування – 1784 рік, що було відображено у статті «До 200-річчя м. Мелітополя», опублікованій в «Українському історичному журналі АН УРСР» (1984). В 1985 році Міністерством культури СРСР Михайлова Бориса Дмитровича нагороджено значком «За відмінну роботу».
З 1971 по 1986 роки Борис Михайлов очолював серію археологічних експедицій по вивченню археологічних пам’яток давньої історії на території Північного Приазов’я – від епохи пізнього палеоліту до епохи бронзи і більш пізнього часу.. Слід зазначити відкриття та вивчення Борисом Дмитровичем перших пам’яток епохи пізнього палеоліту у Північно-Західному Приазов’ї (Каштаєва Балка та Секіз-І), дюної стації раннього неоліту (с.Прилуківка на р.Молочна), поселення неолітичного часу (с.Семенівка), розкопки курганів епохи міді-бронзи та відкриття нових 17 гротів та печер з петрогліфами на Кам’яній Могилі. Ці дослідження сформували його як провідного фахівця з наскального мистецтва.
Загалом, Борис Михайлов понад 45 років займався науково-дослідницькою роботою в галузі вивчення археологічних пам’яток, але справою всього його життя стало дослідження унікального пам’ятника первісного мистецтва «Кам’яна Могила». Завдяки наполегливій роботі та науковим працям Михайлова пам’ятка «Кам’яна Могила» зайняла своє гідне місце в культурній спадщині нашої країни.
За ініціативою Бориса Михайлова Рада Міністрів, Міністерство культури України і Запорізьке обласне управління культури 12 лютого 1986 року прийняло рішення про створення Державного історико-археологічного музею-заповідника «Кам’яна Могила», де його було призначено директором. За короткий час заповідник перетворився у справжній науково-освітній заклад культури.
Борис Дмитрович був учнем відомого вченого Володимира Миколайовича Даниленка і разом з ним проводив археологічні розкопки Кам’яної Могили. З дитинства закоханий у стародавню пам’ятку Борис Дмитрович біля 40 років віддав вивченню цього монументу історії.
Результатом дослідницької роботи Бориса Михайлова стало видання більше 100 наукових статей і публікацій у академічних та університетських виданнях України та інших країн СНД. а також монографії «Петрогліфи Кам’яної Могили» (1994, 1999, 2005), де були вивчені семантика, хронологія та інтерпретація стародавніх малюнків, «История города Мелитополя» (1998, 2006), «Загадки Древнего Герроса», «Подземный «Эрмитаж» Приазовья» (1998, 2005, 2008), «Мелитополь: природа, археология, история» (2002, 2007), збірка наукових статей «Каменная Могила и её окрестности» (2003, 2006, 2008), які користуються величезною популярністю.
Борис Михайлов в 2003 році видав фотоальбом «Кам’яна Могила – світова пам’ятка стародавньої культури в Україні», який став Книгою року-2004. Вперше в яскравому нарисі видані унікальні петрогліфи (рисунки на камені) і «письмена» Кам’яної Могили із Південної України.
Багато часу віддав Борис Дмитрович будівництву музейного комплексу «Кам’яна Могила», де представлені унікальні речі та малюнки стародавніх людей від епохи пізнього палеоліту до епохи бронзи, кіммерійського, скіфського та сарматського часу, ескізний проект на створення якого було розроблено самостійно.
Завдяки багаторічній творчій праці Борису Михайлова, який зробив величезний внесок в розвиток вітчизняної науки і культури, а також збереження історичної і духовної спадщини, в 2007 році Кабінет Міністрів України прийняв Постанову про оголошення пам’ятки «Кам’яна Могила» Державним історико-археологічним заповідником, а 10 вересня 2008 року Указом Президента України заповіднику надано статус Національного.
В 2005 році Борис Михайлов захистив дисертацію на тему «Петрогліфи Кам’яної Могили» і здобув ступінь доктора філософії в галузі історії. Напередодні свого ювілею, в 2006 році закінчив нову монографію «Священний шлюб у духовній культурі древніх народів Євразії».
Борис Михайлов – учасник багатьох наукових міжнародних археологічних конференцій, зокрема 51-ї Північноамериканської антропологічної конференції (Канада, м. Саскатун, 1993 р.), у м. Львові (1994), Москві (1990, 1996, 2005), Кишеневі (1995), Тирасполі (1996), Кемерові (1998), Харкові (1999), Києві (2002). Запрошувався на міжнародні конгреси вчених до Італії, Іспанії, Португалії, Китаю.
У 1996 році ім’я Михайлова Бориса Дмитровича, як відомого вченого сучасності, внесено до енциклопедичного довідника «Хто є хто», виданого в Італії (1996), а в 1999 році внесено до Міжнародного довідника видатних людей ХХ століття «Життя славетних», який видано в 2000 році Американським біографічним інститутом при Конгресі США.
У серпні 1991 року Указом Президії Верховної Ради України Борису Михайлову присвоєне почесне звання «Заслужений працівник культури України». За багаторічну працю, збереження історико-культурної спадщини, високий професіоналізм Міністерством культури та мистецтв України у 2001 році його нагороджено Почесною відзнакою, Адміністрацією Президента України з нагоди 10-річчя Незалежності України – нагороджено ювілейними медалями «10 років Незалежності України» та «15 років Незалежності України», в 2008 році Указом Президента Бориса Дмитровича Михайлова нагороджено орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.
У планах Бориса Дмитровича було багато ідей щодо підняття на світовий рівень Національного історико-археологічного заповідника «Кам’яна Могила», зокрема – включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Борис Михайлов мав великий авторитет серед науковців, істориків-археологів України, вчених СНД, Заходу та Сходу.
Борис Дмитрович Михайлов зробив вагомий внесок в розвиток вітчизняної науки та культури для збереження історичної і духовної спадщини. Попереду було багато планів, проєктів… Але в розквіті сил і можливостей пішов з життя…
#MLTmuseum #Мелітопольськийміськийкраєзнавчиймузей #Деньархеолога #15серпня #дослідникиЗапорізькогокраю #БорисМихайлов #археолог #видатнімелітопольці #музейнапрограма #археологічніпамяткиЗапоріжжя #КамянаМогила #Мелітополь #знаминашаісторія #САМЕТУТ #серпень2021
Новини
Дайджест-імпреза «ВИДАТНІ ОСОБИСТОСТІ МЕЛІТОПОЛЯ»
БЕКІРОВА Гульнара Тасимівна (21.02.1968 р. н., м. Мелітополь) – історик, кандидат...
Дайджест-імпреза «ВИДАТНІ ОСОБИСТОСТІ МЕЛІТОПОЛЯ»
РОМАНЦОВА Світлана Олександрівна (21.02.1952 р. н., м. Маневичі Волинської обл.) –...
День Героїв Небесної Сотні відзначають щорічно 20 лютого згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року № 69/2015 "Про вшанування подвигу...
Дайджест-імпреза «ВИДАТНІ ОСОБИСТОСТІ МЕЛІТОПОЛЯ»
КІПЕН Олександр Абрамович (20.02.1870, м. Мелітополь - 30.10.1938, м. Одеса) – вчений,...