Мелітопольський міський краєзнавчий музей

УВАГА!!!

З 08.11.21 краєзнавчий музей продовжує свою роботу за звичайним графіком

Вт.-Нд., з 9.00 до 16.00.

Для того, аби відвідати музей, вам потрібні: 
 - або сертифікат щодо вакцинації від COVID-19;
 - або негативний ПЛР-тест, зроблений не більше ніж за 72 години до відвідування музею;
- або довідка про одужання після COVID-19.

 

Адреса:
72312, Запорізька обл.,
м. Мелітополь,
вул. М. Грушевського, 18
Вартість вхідного квитка:

пільговий - 10-00 грн

повний - 30-00 грн

тел. 38(0619) 44-45-14
096-177-97-14

Інформаційно-пізнавальний цикл «ДОСЛІДНИКИ ЗАПОРІЗЬКОГО КРАЮ» до Дня археолога ТОЩЕВ Геннадій Миколайович

Інформаційно-пізнавальний цикл «ДОСЛІДНИКИ ЗАПОРІЗЬКОГО КРАЮ» до Дня археолога

ТОЩЕВ Геннадій Миколайович (25 лютого 1951 року, м. Пологи Запорізької обл.) – археолог, історик, педагог. Кандидат історичних наук, доцент Запорізького національного університету, завідувач лабораторії археологічних досліджень. Відмінник освіти України. Почесний член Українського товариства охорони пам’яток історії та культури (1991). Член наглядової ради Національного історико-археологічного заповідника «Кам'яна Могила». Член Запорізького наукового товариства ім. Я.Новицького, Харківського товариства старожитностей. Нагороджений орденом «За заслуги перед Запорізьким краєм» ІІІ ступеня (2011). Автор понад 200 наукових праць та 10 монографій. в галузі археології Північного Причорномор’я епохи бронзи, брав активну участь у дослідженні стану історико-культурних пам’яток в різних регіонах Молдови та України, зокрема: Запорізької, Миколаївської, Одеської, Херсонської областей та Автономної Республіки Крим.

Геннадій Миколайович Тощев народився 25 лютого 1951 року в м. Пологи Запорізької області. У 1973 році він закінчив Одеський державний університет, після чого працював вчителем історії у сільській школі. Через три роки перейшов на роботу у створений в Одесі відділ археології Північно-Західного Причорномор'я Інституту археології АН України. У цей час він брав участь в археологічних експедиціях на півдні України та в Молдові. Для своєї кандидатської дисертації обрав тему: «Середній період бронзової доби Північно-Західного Причорномор’я». Він – почесний член Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, надає великого значення збереженню історичних і культурних пам’яток, на які багатий наш край. Автор понад 200 наукових праць та 10 монографій. в галузі археології Північного Причорномор’я епохи бронзи, брав активну участь у дослідженні стану історико-культурних пам’яток в різних регіонах Молдови та України, зокрема: Запорізької, Миколаївської, Одеської, Херсонської областей та Автономної Республіки Крим.

До Запорізького, тоді ще державного, університету Геннадій Миколайович прийшов у 1986 р. Саме під його керівництвом науково-дослідна лабораторія археологічних досліджень ЗНУ здійснила чимало важливих для наукової діяльності факультету напрацювань, розширила тематику досліджень. З 1986 р. Геннадій Тощев постійно керує студентською археологічною практикою. Хоча вона є обов’язковою лише для першокурсників, багато представників старших курсів із задоволенням виїжджають працювати «на полі», прагнучи доторкнутися до історії, зробити цікаві археологічну знахідку. У 1986-1987 рр. такі розвідки проводилися у Криму поблизу селища Планерське (Коктебель). А починаючи з 1988 року – на могильниках Мамай-Гора та Мамай-Сурка Запорізької області.

Попри усі труднощі співробітникам експедиції протягом тільки 20 років (1988-2008) вдалося дослідити майже 600 ґрунтових та підкурганних поховань різних епох. За чисельністю серед них домінують скіфські комплекси (350 комплексів). Таким чином, на сьогодні могильник скіфського часу на Мамай-Горі є найбільшим з відомих у степовій Україні. Ці роботи вкрай необхідні, оскільки видатна пам'ятка давнини невпинно розмивається водами Каховського водосховища. Дуже важливо, що матеріали, здобуті під час розкопок, досить оперативно вводяться до наукового обігу - вже видано 4 томи, де вони публікуються.

Геннадій Миколайович Тощев – незмінний керівник навчально-наукової лабораторії археологічних досліджень ЗНУ. Протягом 35 років керував археологічною практикою студентів у складі експедицій, яку він очолював (Запорізька, Херсонська, Кримська області).

Г.М. Тощев – автор 282 наукових праць (10 монографій), з них 37 видані за кордоном (Англія, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Молдова, Німеччина, Польща, Росія, Румунія). Три праці включені до наукометричної бази «Copernicus», а дві – до бази «Scopus».

Брав участь та був доповідачем у численних республіканських та регіональних науково-теоретичних і науково-практичних конференціях, в тому числі за кордоном (Німеччина, Румунія, Польща, Болгарія).

Редактор збірки «Старожитності степового Причорномор’я та Криму» (20 томів), серії монографій та брошур, навчальних посібників.

Є членом редакційних колегій 2-х наукових збірників: «Історія зброї» (м. Запоріжжя) та «Вісник Національного історико-археологічного заповідника «Кам’яна могила» (м. Мелітополь).

Організатор 6 міжнародних конференцій (1989, 1990, 1994, 1999, 2004, 2009 рр.), які проведені у м. Запоріжжя. Почесний член Українського товариства охорони пам’яток історії та культури (від 10 грудня 1991 р.). Член наглядової ради Національного історико-археологічного заповідника «Кам'яна Могила». Член Запорізького наукового товариства ім. Я.Новицького, Харківського товариства старожитностей.

Протягом багатьох років був керівником секції «Археологія» МАН. Двічі проходив стажування у Німеччині (Берлін, Франкфурт на Майні). За період роботи неодноразово підвищув свою кваліфікацію у Одеському педагогічному університеті імені Ушинського.

Геннадій Миколайович Тощев – Відмінник освіти України, має відзнаки та нагороди: численні почесні грамоти (наприклад: Почесна грамота МОН № 131113 за підписом міністра І. О. Вакарчука (2008). та орден «За заслуги перед Запорізьким краєм» ІІІ ступеня (2011 р.).

#MLTmuseum #Мелітопольськийміськийкраєзнавчиймузей #Деньархеолога #15серпня #дослідникиЗапорізькогокраю #ГеннадійТощев #археолог #ЗНУ #музейнапрограма #археологічніпамяткиЗапоріжжя #МамайГора #Мелітополь #знаминашаісторія #САМЕТУТ #серпень2021