До 30-річчя Тризуба як офіційного герба України

Кожна країна, кожна держава має свої символи, які характеризують державу, відображають її побут, традиції, господарювання, історичне минуле, прагнення народу. Одним із цих символів за статтею 20-ю Конституції України є Державний Герб - Тризуб. Уперше тризуб був визнаний державним символом України ще 100 років назад – у далекі часи Української народної республіки.

Про походження і значення тризуба, як символу державної влади українців існують різні теорії, але жодна не дає задовільного пояснення. Напевне тільки відомо, що тризуб був спадковим геральдичним знаменом для давньокиївських князів, починаючи з Володимира Великого

У часи незалежної України 19 лютого 1992 р., тобто рівно 30 років тому назад, Верховною Радою України була ухвалена постанова «Про Державний Герб України», якою було затверджено «Тризуб, як малий герб України» та, відповідно, головний елемент великого герба.

У серпні 2021 р. народні депутати ухвалили в першому читанні президентський законопроект про великий Державний Герб України (№5712).

Згідно із законопроектом, розробленим відповідно до Конституції, великий герб є державним символом України. Його головний елемент - знак княжої держави Володимира Великого (малий Державний Герб України) золотого кольору, розміщений на синьому п'ятисторонньому щиті із закругленими нижніми бічними кутами із золотою облямівкою. Над щитом - зображення великокняжого вінця (корони) Ярослава Мудрого та пурпурово-золотого намету у вигляді рослинного орнаменту.

З лівого боку щит тримає лев (герб Галицько-Волинського князівства), з правого - воїн-козак із рушницею (герб Війська Запорізького). Під щитом - стрічка із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів, під стрічкою - два золоті колоски пшениці, переплетені кетягом калини.