Мелітопольський міський краєзнавчий музей

УВАГА!!!

З 08.11.21 краєзнавчий музей продовжує свою роботу за звичайним графіком

Вт.-Нд., з 9.00 до 16.00.

Для того, аби відвідати музей, вам потрібні: 
 - або сертифікат щодо вакцинації від COVID-19;
 - або негативний ПЛР-тест, зроблений не більше ніж за 72 години до відвідування музею;
- або довідка про одужання після COVID-19.

 

Адреса:
72312, Запорізька обл.,
м. Мелітополь,
вул. М. Грушевського, 18
Вартість вхідного квитка:

пільговий - 10-00 грн

повний - 30-00 грн

тел. 38(0619) 44-45-14
096-177-97-14

Дайджест-імпреза «ВИДАТНІ ОСОБИСТОСТІ МЕЛІТОПОЛЯ» ТОЛОЧКО Віктор Іванович

Дайджест-імпреза «ВИДАТНІ ОСОБИСТОСТІ МЕЛІТОПОЛЯ»

ТОЛОЧКО Віктор Іванович (22.10.1922, м. Мелітополь – 13.04.2006, м. Ялта) – український живописець. Народний художник Української РСР (1985), заслужений діяч мистецтв України. Лауреат Премії Кримської Автономної Республіки. Почесний академік Кримської Академії наук.

Віктор Толочко народився 22 жовтня 1922 року в місті Мелітополі тогочасній Катеринославської губернії (пізніше вона стане Дніпропетровською областю). Син робітника-шевця. З дитинства захоплювався музикою і малюванням. Навчався в школі № 1 разом з майбутнім поетом і композитором Леонідом Юлійовичем Шермейстером, в майбутньому – Почесним громадянином Мелітополя. Першим учителем живопису став шкільний вчитель малювання Андрій Іванович Корольков. Коли Віктору було п'ятнадцять років, портрет казахського поета і акина Джамбула, який він намалював аквареллю, відправили на всесоюзну виставку в Москву. Тоді ж праця юного художника був відзначена Почесною грамотою.

Служити Толочко довелося в Середній Азії в прикордонному загоні. Обстановка на радянсько-афганському кордоні була напруженою Коли почалася війна з Німеччиною, Віктор Толочко став проситися в діючу армію. З листопада 1942 року він воював на Центральному фронті. Війна незгладимою борозною пролягла в його душі і визначила подальший творчий шлях. Тут же на полі бою повною мірою проявлявся героїзм і людське боягузтво, бажання перемогти, бажання вижити будь-якою ціною. Але першого було більше, від того й перемога була за такими людьми, як Віктор Толочко. Він нагороджений орденами «Червоної Зірки», «Слави» III ступеня, «Вітчизняної війни» I ступеня і 15 медалями. Наказами Верховного Головнокомандуючого Сталіна старшині Толочко Віктору Івановичу за відмінні бойові дії було оголошено одинадцять подяк.

Демобілізувався по пораненню з армії бойовий старшина Віктор Толочко восени 1946 року. До того часу він вже точно знав, що хоче стати художником. В 1946-50 роках навчався в Харківському художньому училищі. У 1957 році закінчив Харківський художній інститут за спеціальністю «станковий живопис» (педагоги С.Бесєдін, А.Кокель, А.Любимський).

У 1960 році став членом Спілки художників Української РСР і директором Художнього музею в Алупці. Перша персональна виставка Віктора Толочко як художника відбулася теж в Алупці. Тоді він показав свої пленерні етюди.

З серпня 1963 року Толочко присвятив себе творчій роботі. Тоді ж почав будувати будинок-майстерню в Ялті.

У 1970 році потреба в нових враженнях привела його в Донецьк. У 1973 році Віктор Толочко стає головою Донецької Спілки художників. Він організовує різні тематичні виставки, запрошує до столиці Донбасу для обміну ідеями художників з Москви, Ленінграда, Києва, стає своєрідним центром тяжіння для багатьох творчих людей.

Далі доля Віктора Толочко знову пов'язана з Кримом. Останні роки життя він жив і працював у Ялті. 1985 рік став для Віктора Толочко знаковим: указом Президії Верховної Ради Української РСР за внесок у розвиток живописного мистецтва їй було присвоєно почесне звання «Народний художник». Художник підготував виставку з кращих своїх картин. Виникла думка, провести її на його малій батьківщині – місті Мелітополі. Після узгодження з міським відділом культури для робіт Толочко був виділений виставковий зал в Палаці культури імені Шевченка. Виставка відкрилася наприкінці квітня.

Віртуозний пейзажист, майстер тематичної картини і натюрморту. Учасник численних виставок, в тому числі 30 персональних: в Москві, Києві, Сімферополі (багаторазово), Дніпропетровську, Донецьку, Стамбулі та ін.

Віктор Іванович Толочко помер 13 квітня 2006 року в м. Ялта. Незважаючи на солідний вік (84 роки) у нього завжди було багато планів. Але не судилося! Хвороба – порок серця – розвинулась дуже швидко.

Роботи Віктора Толочка зберігаються в багатьох музеях і галереях України, а також в приватних колекціях США, Німеччини, Польщі, Франції, Швеції, Канади, Фінляндії та інших країн.

Тема війни - провідна в творчості митця. Його дипломна робота була присвячена мужнім захисникам Берестейської фортеці, які першими прийняли на себе нищівний удар нацистської навали. Працюючи над картиною «Захисники Брестської фортеці», художник, як стверджує Ігор Шаров, п'ять місяців прожив у гарнізоні фортеці, написав понад п'ятдесят етюдів та ескізів. Творча уява художника дала можливість, зображаючи руїни фортеці, відчути себе серед її героїчних захисників, які до останнього набою утримували ворожий наступ. Саме це проникнення в історичну атмосферу, уміння відчути психологізм ситуації, використання власних фронтових спогадів дали можливість повністю і з високою майстерністю втілити творчий задум.

#MLTmuseum #Мелітопольськийміськийкраєзнавчиймузей #ВікторТолочко #видатнімелітопольці #уродженціМелітополя #художникиМелітополя #НароднийхудожникУкраїни #гордістьземлімелітопольської #дайджест #Знами_нашаісторія #управління_культури_та_молоді #Мелітополь #САМЕТУТ #жовтень2021